«Кров і лімфа.
    Органи  кровообігу»
урок - гра для учнів  8 класів

Тема.      Кров і лімфа. Органи кровообігу.
Мета:     узагальнити й систематизувати знання за темою, продовжити формувати науковий світогляд на основі знань про еволюцію кровоносної системи, вміння порівнювати, аналізувати й робити висновки; розвивати логічне мислення, уяву, творчий потенціал кожної дитини, пізнавальний інтерес до вивчення біології, виховувати в учнів стійку потребу в знаннях, активну життєву позицію, відповідальне ставлення  до себе і свого здоров’я, вміння цінувати людську досконалість.
Обладнання:  комп’ютер, мультимедіапроектор, розбірна модель серця людини, схеми, таблиці, картки для конкурсів, скринька, пазли «серце людини», годинник.
Форма уроку: урок – гра.
                           Хід уроку
І. Організаційний момент.
Розділ класу на дві команди, чітко пояснити правила гри.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Діти, вам було домашнє завдання - знайти прислів’я та приказки за темою уроку.
-Кров людська не водиця;
-С глаз долой – из сердца вон;
Серце не камень, кров не вода;
-Дай сердцу  волю -  приведет в неволю.
Діти, як ви розумієте ці вислови? (Учні  висловлюють свої ідеї.)
Навіть за приказками ми бачимо, що серце людини – най унікальніше чудо. Без нього ми не можемо жити. З біологічної точки зору, серце, кров, кровоносна система дуже важливі. Чому?  Давайте згадаємо.
ІІІ. Узагальнення й систематизація знань.
Розминка. «Детектор брехні».
У вас є шанс отримати 10 балів. Відповідаючи «так» - /\, «ні»- --  на 12 запитань  ви будуєте криву. Правильною вважається крива без жодних виправлень.
1.Кровоносна система складається із серця та кровоносних судин.
2.Серце людини складається з 3-х камер.
3.Велике коло кровообігу починається з лівого передсердя.
4. Між передсердями та шлуночками розташовані на півмісяцеві клапани.
5. Найбільша кровоносна судина – сонна артерія.
6.Артеріальна кров насичена киснем.
7.Середній шар серця – міокард.
8. Серцевий цикл- це сукупність процесів від одного скорочення серця до іншого.
9. Найбільша швидкість крові в аорті.
10. Гіпертонічна хвороба – це зниження артеріального тиску.
11. Інфаркт – це хвороба вен.

  Обмінялись відповідями, перевірили один у іншого.
Гейм «Далі, далі…»
За 1 хвилину команда має дати найбільшу кількість правильних відповідей. Кількість правильних відповідей фіксує команда - суперниця. Якщо ті, що відповідають не знають відповіді, то говорять: «Далі, далі…».
1-й блок питань.
1)    Скільки груп крові в людини? (4)
2)    З якої тканини утворений міокард серця? (Покреслена серцева)
3)    Формені елементи крові (еритроцити, тромбоцити, лейкоцити)
4)    Найбільша кровоносна судина (аорта)
5)    Розчинний білок крові (фібриноген)
6)    Клапани між камерами серця (стулкові)
7)    1-ша фаза серцевого циклу (систола передсердь)
8)    Містять гемоглобін (еритроцити)
9)    Беруть участь у зсіданні крові (тромбоцити)
10)                       Вивчив групи крові (Ландштейнер)
11)                      Ядерні, безбарвні клітини крові (лейкоцити)
12)                      Одношарові кровоносні судини (капіляри)
13)                      Куди рухається кров по венах (до серця)
14)                      Внутрішнє середовище організму (кров, лімфа, тканинна рідина)
15)                      Як змінюється кров у малому колі кровообігу (з венозної на артеріальну)
16)                      З’єднання між артеріями та венами без капілярної сітки(анастомози)
17)                      Кровоносні судини які мають клапани (вени)
18)                      Лімфа утворюється із (тканинної рідини)
19)                      Кисневе голодування (анемія, недокрів’я)
20)                      Скорочення серця – це (систола).

2-й блок питань
1)    Зменшення кількості лейкоцитів у крові нижче норми (лейкопенія)
2)    Сталість внутрішнього середовища організму (гомеостаз)
3)    До якої тканини належить кров (внутрішнього середовища, сполучної)
4)    Звідки починається велике коло кровообігу (з лівого шлуночка)
5)    Основна функція лейкоцитів (захисна, імунна).
6)    Та частина плазми, яка потрапила в тканини утворює (тканинну рідину)
7)    Як змінюється кров у великому колі кровообігу (з артеріальної на венозну)
8)    Шари серця (ендокард,  міокард, епікард)
9)    Розслаблення серця (діастола)
10)         Клапани між судинами і камерами серця (напівмісяцеві)
11)         Кровоносні судини по яким рухається кров від серця (артерії)
12)         Концентрація солей у плазмі крові становить (0,9%)
13)         Ритмічні коливання стінок артерій (пульс)
14)         Найнебезпечніша кровотеча (артеріальна)
15)         Тривалість серцевого циклу (0,8 с)
16)         Кровоносна судина з найбільшою швидкістю крові(аорта)
17)         Клітини крові які виконують транспортну функцію (еритроцити)
18)         Під час руйнування тромбоцитів виділяється білок (тромбопластин)
19)         Місце утворення еритроцитів (червоний кістковий мозок)
20)         Кровоносні судини з мінімальною швидкістю крові (капіляри).

іУ. Підбиття підсумків гри й уроку.
У Домашнє завдання.
                 Самостійно  опрацювати параграф








Коментарі

Популярні дописи з цього блогу